Адарвірог адкрыюць “Калядны фэст-2017”/ Адарвірог откроют “Калядны фэст-2017”

Напярэдадні юбілейнага фестывалю “Калядны фэст” карэспандэнт MuseCube пагутарыў з музыкамі, што будуць у ім браць удзел, і даведаўся пра іх стаўленне да Калядаў.

– Якія ў вас асацыяцыі з Калядамі?Адарвірог

– Нам падаецца, што ў першую чаргу, гэта добрая традыцыя. Каляды – гэта шыкоўная, прыемная беларускасць, цёплая беларуская казка падчас зімы і холаду. Гэта вельмі прыгожае свята, якое нельга адзначаць аднаму. Традыцыйна гэта вялікая кампанія, гэта суседзі, гэта сябры. Трэба ў гэты дзень абавязкова ісці кудысьці, напрыклад, на “Калядны фэст”. Там можна будзе вельмі добра адзначыць каляды.
Нам будзе вельмі прыемна паўдзельнічаць у гэтай казцы, тым больш, што яна ўжо 10-ты год святкуецца.

– Ці хадзілі вы самі калі-небудзь калядваць?

– Калісьці падлеткамі хадзілі. Звычайна мы хадзілі калядаваць па ўласнаму сектару, які больш падобны на вёску. Бо мы вырашылі, што шукаць, як адчыніць дамафон, нам будзе неяк не спадручна. Калядаваць мы хадзілі кампаніяй у 5-6 чалавек, у нас былі нават адпаведныя маскі. Нам заўжды нешта давалі, паілі гарбатай. Самае смачнае і прыемнае, што я памятаю, гэта вялікі кавалак сала.

– Ці ўзгадаеце якія-небудзь вяселыя выпадкі, звязаныя з калядаваннем?

– Гэта будзе вельмі цяжка зрабіць без прапаганды ўжывання алкаголю. Ну, было, што наш сябра заснуў у снезе. Нам было смешна, а яму не. Да і дарэчы, Каляды – гэта нешта вельмі цёплае, сямейнае і нават лампавае. Гэтае свята не вельмі асацыюецца ў нас з прыгодамі.

– Можа, што пажадаеце “Каляднаму фэсту” з нагоды юбілею?

– Жадаем фестывалю доўгіх гадоў! Для нас гэты фэст – знакавая падзея, як для прадстаўнікоў фолк-метал музыкі. Мы ніколі не прапускалі “Дударскі фэст” і “Калядны фэст”, пачынаючы з 2009-га, але апошнія гады тры яго не наведвалі, таму што паабяцалі сабе, што прыйдзем туды толькі выступать. Ну вось, нашыя мары пад Каляды і спраўдзіліся.
*********
Накануне юбилейного фестиваля “Каляднага фэста” корреспондент MuseCube пообщался с музыкантами, которые будут в нем принимать участие, и узнал про их отношение к Колядам.

Адарвірог– Какие у вас ассоциации с Колядами?

– Нам кажется, что в первую очередь, это хорошая традиция. Коляды – это шикарная, приятная белорускость, теплая белорусская сказка во время зимы и холода. Это очень красивый праздник, которое нельзя отмечать одному. Традиционно это большая компания, это соседи, это друзья. Нужно в этот день обязательно идти куда-то, например, на “Калядны фэст”. Там можно будет замечательно встретить Рождество.
Нам будет очень приятно поучаствовать в этой сказке, тем более, что она празднуется уже 10-й год.

– Вы сами ходили когда-нибудь колядовать?

– Когда-то подростками ходили. Обычно мы ходили колядовать по частному сектору, который больше похож на деревню. Мы решили, что искать, как открыть домофон, нам будет как-то не очень удобно в этот день. Колядовать мы ходили компанией в 5-6 человек, у нас были даже соответствующие маски. Нам всегда что-то давали, поили чаем. Самое вкусное и приятное, что я помню, это большой кусок сала.

– Может, вспомните какие-то веселые случаи, связанные с Колядами?

– Это будет очень трудно сделать без пропаганды употребления алкоголя. Ну, было, что наш друг уснул в снегу. Нам было смешно, а ему нет. Да и вообще, Рождество – это что-то очень теплое, семейное и даже ламповое. Этот праздник не очень ассоциируется у нас с приключениями.

– Что пожелаете фестивалю в юбилей?

– Желаем фестивалю долгих лет! Для нас этот фестиваль – знаковое событие, как для представителей фолк-метал музыки. Мы никогда не пропускали “Дударскі фэст” и “Калядны фэст”, начиная с 2009-го, но последние года три его не посещали, потому что пообещали себе, что придем туда только выступать. Ну вот, наши мечты под Рождество и сбылись.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.